Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: ProxySQL Error: Access denied for user 'ekule'@'10.20.100.15' (using password: YES) in /home/ekule/www/index.php on line 4

Warning: mysql_select_db() [function.mysql-select-db]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/ekule/www/index.php on line 6

Warning: mysql_select_db() [function.mysql-select-db]: A link to the server could not be established in /home/ekule/www/index.php on line 6
Petanque - OKS Sokół Wrocław - Boule - Bule

Zasady gry w Petanque


Dwie drużyny grają przeciwko sobie. Składają się one z dwóch lub trzech graczy, którzy mają łącznie 6 kul na drużynę. Mogą również współzawodniczyć dwie osoby. W drużynach jedno- oraz dwuosobowych każdy gracz ma trzy kule, a w drużynach trzyosobowych, każdy gracz ma dwie kule:

zasady gry w petanque

Przed rozpoczęciem gry należy ustalić (wylosować), która drużyna ma prawo wyznaczyć cel, czyli wyrzucić małą drewnianą kulkę o średnicy 25-30 mm (świnkę) na odległość od 6 do 10 metrów:

jak grac w petanque

Zawodnicy rzucają boule z okręgu o średnicy 35-50 cm, a w czasie rzutu obie stopy rzucającego muszą dotykać ziemi tak długo, aż rzucona kula spadnie na ziemię:

gra w petanque

Grę rozpoczyna zawodnik z drużyny, która rzuciła „świnkę”, próbując umieścić swoją kulę jak najbliżej świnki:

regulamin gry w petanque

Następnie jeden z graczy drużyny przeciwnej rozgrywa swoją kulę, mając do wyboru trzy możliwości:

  • celuje jak najbliżej świnki:

zasady gry w boule

  • celuje w kulę przeciwnika, próbując ją wybić (odsunąć od świnki):

jak grac w boule

  • stara się przesunąć „świnkę” tak, by oddalić ją od kuli przeciwnika.

Jeśli po rzucie jego kula znajduje się najbliżej „świnki”, to następny rzut należy do drużyny przeciwnej. Jeśli natomiast zawodnikowi nie udało się umieścić kuli najbliżej świnki, to jego drużyna gra do momentu, kiedy ich kula znajdzie się najbliżej „świnki” lub do wyczerpania wszystkich swoich kul.

zasady gry w kulki

Jeżeli jedna drużyna nie ma już kul, to druga drużyna rozgrywa wszystkie kule, które jej pozostały w grze.

jak grac w kulki

Po wyrzuceniu wszystkich kul obu drużyn następuje koniec pierwszej rozgrywki. Punkty zdobywa tylko jedna drużyna, w zależności od tego, ile kul ma bliżej „świnki” od kul przeciwnika, a więc możliwe jest zdobycie od 1 do 6 punktów.

zasady gry w kule

Koniec partii następuje wtedy, gdy którakolwiek z drużyn zdobędzie 13 punktów.

jak grać w kule

regulamin gry

Źródło: www.petanque.pl

Login: Hasło:

Nie masz konta?
Zarejestruj się!

Copyright © 2008-2009 | Wszystkie prawa zastrzeżone www.e-kule.pl